Pikanteria

Pomoc
Logowanie

Witaj w serwisie KobiecePrawdy.pl! Zaloguj się, aby móc komentować i oceniać artykuły, dyskutować na forum, czy korzystać z Twojego osobistego kalendarza! Nie masz konta? Zarejestruj się!

Logowanie

Logowanie

Dołącz do nas!
Odkrywaj oblicza kobiecości i poznaj osoby, które myślą i czują podobnie.
Pomoc
Rankingi

Zobacz ranking użytkowniczek KobiecePrawdy.pl! Każda Twoja aktywność w portali jest punktowana - Ty także możesz zostać najaktywniejszą portalowiczką!

Rankingi

Rankingi

Kobiece Prawdy » Pikanteria » Seks » Seks? Kochanie, może jutro...

Przepracowanie, zmęczenie i stres to wrogowie miłosnych igraszek z partnerem. Specjaliści przyznają, że 6 procent kobiet na świecie nie ma ochoty na seks. Sprawdź, kiedy ten stan może być niebezpieczny dla ciebie i dla związku.

Seks? Kochanie, może jutro...

Ewa Podsiadły
  • Medium_seks_nie_mam_ochoty_na_seks
fot. photl

Według badań uczonych z Uniwersytetu w Heidelbergu, co trzecia kobieta ma problem z seksem. Po przebadaniu ponad tysiąca pań naukowcy stwierdzili, że najczęściej zmagamy się z brakiem orgazmu. Na drugim miejscu listy typowych problemów znalazł się brak ochoty na seks (dotyczący blisko 6 procent kobiet).

- Problemy z seksem mają negatywny wpływ na psychiczne samopoczucie kobiety, bez względu na jej wiek - stwierdziła po przeprowadzeniu badań dr Lisa-Maria Wallwiener.

Masz prawo odmówić

Wiele kobiet obwinia się za brak ochoty na seks. Zdaniem Karin E. Weiss, autorki poradnika "Seksualność kobiety", niesłusznie.

- Zawsze mamy prawo powiedzieć, że nie mamy ochoty na stosunek i że wolałybyśmy inny rodzaj aktywności seksualnej - podkreśla.

Jak wymienia, może być to np. wzajemna masturbacja, seks oralny, przytulanie, całowanie czy po prostu trzymanie się za ręce.

Za brak ochoty zazwyczaj odpowiada przepracowanie, zmęczenie czy stres związany z ważnymi wydarzeniami w życiu. Jest to całkowicie normalne. Dlatego jeśli brak ochoty na zbliżenie pojawia się u ciebie raz na jakiś czas, nie martw się, że zagrozi to twojemu związkowi. Masz pełne prawo nie chcieć się czasem kochać. I twój partner powinien to uszanować.

Kiedy więź erotyczna jest silniejsza?

Czasami jednak brak ochoty na seks nie mija. Dlaczego? Znany seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz wymienia kilka przyczyn. To przede wszystkim znudzenie pożyciem, niski poziom temperamentu seksualnego, stabilizacja, rozczarowanie partnerem lub małżeństwem, a także stereotypy ról seksualnych (mężczyzna zdobywa, a kobieta czeka). A - jak podkreśla Zbigniew Lew-Starowicz - więź erotyczna jest tym dłuższa i silniejsza, im wyższy stopień przystosowania partnerów pod względem temperamentów, cech usposobienia czy zainteresowań. Różnice mogą spowodować zniechęcenie do seksu - nawet jeśli nie na początku związku, to po pewnym czasie na pewno.

Pigułki nie bez winy

Niekiedy brak ochoty na seks może doprowadzić do oziębłości seksualnej. Przyczynę mogą stanowić zaburzenia hormonalne. O tym, że doustna antykoncepcja osłabia libido, przekonali się naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu podczas swojego badania - okazało się, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną miały większe problemy ze sferą intymną niż te stosujące prezerwatywę.

- Oziębłe kobiety przeżywające poczucie swej niepełnej wartości mogą pogłębiać w sobie poczucie niższości, czują się gorsze od innych, są zakompleksione, niektóre ukrywają fakt braku orgazmu, co zresztą nie jest takie trudne - zauważa Zbigniew Lew-Starowicz w książce "Seks partnerski".

Świadectwo ukrytych problemów

Przedłużający się brak ochoty na seks prowadzący do oziębłości powinno się leczyć. Zbigniew Lew-Starowicz twierdzi, że leczenie, zwłaszcza w krótkim czasie po ujawnieniu zaburzenia, jest wysoce skuteczne. Niekiedy brak ochoty na zbliżenie może świadczyć o innych, ukrytych problemach psychicznych. Dlatego nierzadko leczenie wymaga leków, czasami specjalistycznej porady bądź dłuższej psychoterapii. Bo jeśli brak ochoty sam nie mija i staje się kłopotem dla obojga partnerów, to znak, że czas na pomoc.

Ocena:
Zobacz również

Zobacz również

Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna - badam się regularnie

Dla wczesnego wykrywania raka piersi czy też szyjki macicy ogromne znaczenie mają okresowe i systematycznie prowadzone badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Co najważniejsze, leczenie ich jest wówczas skuteczniejsze i tańsze.

Talerzem i pięścią w stres

Kiedy kipisz złością i szukasz sposobu na rozładowanie stresu, przydatne okazują się nietypowe rozwiązania - gadżet, na którym możesz się wyżyć, czy ściana, w którą masz prawo do woli rzucać... talerzami. Czy takie sposoby działają, pytamy doświadczonego psychologa.

Komentarze

Komentarze

Dodano: 27.08.2011
Trudno mi się odnieść, bo sama nie mam tego typu kłopotów, ale wiem, że to wśród kobiet dość powszechne... Może zająć się lepiej rozwiązaniem tego problemu, a nie debatą nad jego obecnością.
Dodano: 05.09.2011
Niech żyje pozostałe 94% =D
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Pomoc
Sonda

Powiedz nam co myślisz! Czekamy na Twoją opinię

Mod_poll_header1

Sonda

Myślisz już o świętach Bożego Narodzenia
tak, już rozglądam się za prezentami
tak, szukam już dla siebie stroju na Wigilię
tak, myślę już o wystroju domu i choince
tak, ale na razie nie robię żadnych planów
nie, jeszcze za wcześnie na myślenie o świętach
Pomoc
Najnowsze wpisy na forum

Najnowsze posty na forum KobiecePrawdy.pl - czytaj, dyskutuj, komentuj - powiedz nam co myślisz

Najnowsze wpisy na forum

Najnowsze wpisy na forum

prawdziwe gorsety ... / Kogiel-Mogiel
witajcie, prowadze (baski bizn...
Autor: lilimanili
Caroline Knapp Pic... / Kultura
Właśnie trafiła do księgarni p...